Olieudslip i bygden Nuussuaq nord for Upernavik

Torsdag d. 17. juli har et entreprenørfirma ved et uheld beskadiget en olierørledning mellem Nukissiorfiits elværk og olietanke, i forbindelse med deres arbejde i bygden Nuussuaq. Der har derfor været et olieudslip, som er løbet ud i havet ved bygden. Olieudslippet er stoppet igen.

Entreprenørfirmaet er i fuld gang med at opsamle og minimere skaderne fra udslippet. Beredskabet fra Upernavik er fremme i bygden, og er ved at inddæmme olien og opsamle ved hjælp af flydespærrer. Nukissiorfiit hjælper entreprenøren med at fjerne forurenet sand, så der ikke flyder mere olie i havet. Mængden af olie er endnu ukendt.

Forsyningen i Nuussuaq er ikke påvirket af hændelsen, og driften er normal. Nukissiorfiits olietanke er blevet genopfyldt, og der er af sikkerhedsmæssige årsager flere rørledninger mellem elværket og tankene, så den beskadigede rørledning vil ikke påvirke driften.

Lignende artikler

Information om solceller og solcelleinstallation

25. marts 2025

Maskinmesterpraktikanter Magnus og Carl: ”Det har været fedt at blive mødt med en åbenhed”

11. marts 2025

Der var fuld fart på elektrificering i Nuuk i 2024

20. februar 2025

Kundevejledning for online betaling af elregningen 

22. september 2026

Strømafbrydelse i Nuussuaq, Nuuk.

1. oktober 2025

Til Nukissalik-brugere

19. november 2025

Påmindelse: Kogeanbefalingen i Aasiaat er stadig gældende

13. oktober 2026

Orientering om olieudslip i Ittoqqortoormiit

21. maj 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Igaliku

14. maj 2025

Nyt lyskryds ved Eqalugalinnguit

6. august 2025

Tak for sidst!

21. januar 2025

RFID-kort og chip udfases - download Nukissalik-appen i stedet

5. marts 2025

Nukissiorfiit vil gerne mødes med borgerne i Uummannaq  

4. august 2026

Kvindernes kampdag: ”Vi bruger hinandens styrker”

8. marts 2025

Tjek din vandstikledning og undgå frostsprængninger  

19. marts 2026