Sol over Sydgrønland vil give endnu mere grøn energi

Beboerne i Saarloq kan se frem til en mere grøn energiproduktion i fremtiden, da Nukissiorfiit netop har renoveret bygdens elforsyning ved at udskifte den tidligere dieselgenerator, installeret en batteribank og opsat et mindre solcelleanlæg.

Det er godt for den grønne omstilling, da bygden indtil nu udelukkende har været forsynet med strøm fra et dieseldrevet elværk.

En besparelse på 3000 liter diesel om året

I efteråret 2024 begyndte Nukissiorfiit arbejdet med den påtrængte renovering af strømforsyning i Saarloq, hvor dieselgeneratoren blev udskiftet. Samtidig blev der installeret en batteribank på 64 kWh (kilowatt-timer), som har givet en mere effektiv strømproduktion til byen. Siden installeringen af batteribanken har Nukissiorfiit allerede opnået en besparelse på 2700 dieseldriftstimer.

Batteribanken bidrager både til at forlænge dieselgeneratorens levetid, og giver samtidigt et bedre arbejdsmiljø for Nukissiorfiits medarbejdere, når motorerne står stille.

Her i foråret blev der opsat et solcelleanlæg på 5,4 kWp (kilowatt-peak), som supplering til energiforsyningen i bygden. Dette vil give en besparelse på omkring 3000 liter diesel om året. Det er allerede planlagt at udbygge solcelleanlægget til 15 kWp i løbet af dette efterår.

Stor tak til bygdeafdelingen og medarbejderne i distrikt Kujalleq for den store indsats, og tak til vores samarbejdspartner, PM Energi, for hjælp med installeringen af batteribanken!

Nukissiorfiit har nu knap 20 solcelleanlæg i alt i Grønland bl.a. i Igaliku (100 kWp), Ammassivik (30 kWp) og Nanortalik (100 kWp).

Lignende artikler

Kogeanbefalingen ophæves i Narsaq

9. september 2025

Vidste du? – Nukissiorfiit er kommet på e-Boks?

8. september 2025

Ilulissat slår rekord

11. januar 2023

Til Nukissalik-brugere

9. oktober 2025

Når god energi og vilje forenes opstår nye muligheder

21. november 2025

Gode råd til en lavere regning

4. december 2025

Prisjusteringer af varmetariffen fra d. 1. juli 2025

20. juni 2025

Opdatering om strømafbrydelse i Aasiaat

2. december 2025

Opdater dine kontaktoplysninger hos Nukissiorfiit

24. januar 2025

Nukissiorfiit sælger en VOLVO FL220

22. april 2025

Ophængning af valgplakater

12. februar 2025

Glædelige nationaldag!

21. juni 2025

Hvad er erfaringerne med sol – og vindenergi i Grønland?

20. oktober 2025

Betalinger via MobilePay er mislykkedes

2. juni 2025

Kogeanbefaling for drikkevand i Narsarsuaq

17. juni 2025