Sol over Sydgrønland vil give endnu mere grøn energi

Beboerne i Saarloq kan se frem til en mere grøn energiproduktion i fremtiden, da Nukissiorfiit netop har renoveret bygdens elforsyning ved at udskifte den tidligere dieselgenerator, installeret en batteribank og opsat et mindre solcelleanlæg.

Det er godt for den grønne omstilling, da bygden indtil nu udelukkende har været forsynet med strøm fra et dieseldrevet elværk.

En besparelse på 3000 liter diesel om året

I efteråret 2024 begyndte Nukissiorfiit arbejdet med den påtrængte renovering af strømforsyning i Saarloq, hvor dieselgeneratoren blev udskiftet. Samtidig blev der installeret en batteribank på 64 kWh (kilowatt-timer), som har givet en mere effektiv strømproduktion til byen. Siden installeringen af batteribanken har Nukissiorfiit allerede opnået en besparelse på 2700 dieseldriftstimer.

Batteribanken bidrager både til at forlænge dieselgeneratorens levetid, og giver samtidigt et bedre arbejdsmiljø for Nukissiorfiits medarbejdere, når motorerne står stille.

Her i foråret blev der opsat et solcelleanlæg på 5,4 kWp (kilowatt-peak), som supplering til energiforsyningen i bygden. Dette vil give en besparelse på omkring 3000 liter diesel om året. Det er allerede planlagt at udbygge solcelleanlægget til 15 kWp i løbet af dette efterår.

Stor tak til bygdeafdelingen og medarbejderne i distrikt Kujalleq for den store indsats, og tak til vores samarbejdspartner, PM Energi, for hjælp med installeringen af batteribanken!

Nukissiorfiit har nu knap 20 solcelleanlæg i alt i Grønland bl.a. i Igaliku (100 kWp), Ammassivik (30 kWp) og Nanortalik (100 kWp).

Lignende artikler

Ophævelse af kogeanbefaling i Igaliku

14. maj 2025

Nukissiorfiits nye telefonsystem udnytter ventetiden

23. november 2023

Fremføring af fjernvarmeledninger ved kussangasoq i Sisimiut

18. juni 2025

Nukissiorfiit i Nuuk sælger ved højeste bud

13. februar 2025

Meddelelse til PBS-kunder

30. januar 2025

Maskinmesterpraktikanter Magnus og Carl: ”Det har været fedt at blive mødt med en åbenhed”

11. marts 2025

Fra elev til fastansat i Nukissiorfiit

18. maj 2026

Pjece om den midlertidig tiltag i energiforsyningen af Uummannaq

29. september 2026

Kom med din energi!

24. oktober 2025

Nukissiorfiit sælger en VOLVO FL220

22. april 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Kangaatsiaq

23. september 2026

Tak for et godt borgermøde i Uummannaq! 

19. august 2026

Besøg af Europaparlamentarikere

25. april 2025

Årsag til udfald i Qaqortoq og Narsaq

13. februar 2025

Til Nukissalik-brugere

25. august 2025