Adgangsbegrænsning ved Buksefjorden

I denne anlægssæson er der fortsat aktivitet ved vandkraftværket i Utoqqarmiut Kangerluarsunnguat (Buksefjorden), hvor GNC er i gang med at etablere en arbejdsvej fra havneanlægget og op mod udvidelsen af vandkraftværket.

Af sikkerhedshensyn er hele området - herunder havnen og afmærkede byggepladser - lukket for offentligheden i anlægssæsonen. Det gælder fodgængere, jægere, sejlende og alle andre brugere af området.

Der foregår tung trafik i området. Vi beder derfor alle om at respektere advarsler, skiltning og adgangsforbud.

Vi ved, at det er et vigtigt rekreativt område og jagtområde, og vi beder derfor om forståelse for de midlertidige begrænsninger. De er nødvendige for at sikre, at anlægsarbejdet kan gennemføres sikkert og effektivt.

Det nye og udvidede vandkraftværk bliver en vigtig brik i den fremtidige forsyning af grøn energi til Nuuk.

Har du spørgsmål eller brug for yderligere information, er du velkommen til at kontakte NunaGreen A/S.

Lignende artikler

Udfald i Nuuk

25. januar 2026

Tak for jeres besvarelser! 

13. april 2026

Info til Nukissalik kunder

11. juni 2026

2 praktikanters værdifulde felttur til Sydgrønland

28. april 2026

Tjek din vandstikledning og undgå frostsprængninger  

19. marts 2026

Meddelelse om ændring af bynummer til borger i Nuuk 

8. juni 2026

Nukissiorfiit ender med et årsresultat på -32,7 mio. kroner i 2025

21. maj 2026

Regninger for april sendes tidligere end normalt

27. april 2026

Hjælp os med at blive bedre i Nukissiorfiit

12. januar 2026

Ændringer i adresseangivelser på faktura

12. juni 2026

Til brugere af Nukissalik

28. maj 2026

Bliv klogere på energien til Kulturnatten hos Nukissiorfiit!

21. januar 2026

Begrænset adgang til Kundeportalen

2. juni 2026

Nukissiorfiit til uddannelsesmesse i Maniitsoq

3. marts 2026

Opdatere dine kontaktoplysninger

26. maj 2026