Spændende besøg i Sisimiut

Nukissiorfiit bakker op om forskning i klimaforandringer  

I denne tid har en række forskere fra DTU Arctic og Institute for Polar Sciences of the Italian National Research Council, indlogeret sig på Nukissiorfiits vandkraftværk i Sisimiut. Herfra drager forskerne ud på ekspedition til Aqquitikitsoq området, hvor de foretager diverse målinger på gletsjerens adfærd, såsom smeltning mm.   

Nukissiorfiit finder forskningen særlig relevant fordi Nukissiorfiits vandkraft får smeltevand fra gletsjere i det nærtliggende område. På baggrund af de målinger, som er foretaget, kan der laves bedre estimater for, hvor meget vand der årligt tilføres til vandreservoiret eller vandkraftsøen. Dette er vigtigt for Nukissiorfiits produktion af vandkraftenergi.   

Et større potentiale for vandkraftenergi  

Nukissiorfiits Driftskonsulent for vandkraft Asger Dall udtaler:  

”I Grønland mærker vi klimaforandringer meget direkte.  Det paradoksale med klimaforandringerne er, at vi med den større mængde nedbør og smeltevand opnår et større potentiale for vandkraftenergi, idet vi kan levere en mere klimavenlig energi og dermed begrænse CO2udledningen. Vi ser positivt på den forskning som udføres nær vores forsyningsområde, da vi bedre kan estimere og dimensionere vores forsyning mest effektivt og ikke mindst opnå en større forsyningssikkerhed”.  

Nukissiorfiit har på nuværende tidspunkt fem vandkraftværker i Grønland, hvoraf Sisimiut i 2023 slog produktionsrekord, med en årlig energiproduktion på 59,5 GWh. Denne rekord for energiproduktionen i Sisimiut, er netop kun mulig på grund af mere vand i vandreservoiret.  

Lignende artikler

Johan Danielsen er ansat som ny energidirektør

6. december 2024

Til Nukissalik-kunder

22. marts 2024

Årsag for længere tidsperiode uden el i Nuuk

29. december 2024

Energien kommer indefra

12. juni 2024

Orientering til vores kunder som betaler via PBS

30. august 2024

Vores vand er unikt, hjælp os med at passe på det

19. marts 2024

Renovering af taphus i Ilulissat over sommeren

19. juli 2024

Nukissiorfiit ansætter ny teknisk direktør

20. november 2024

TARGA 25.1 til slag

29. oktober 2024

I praktik hos Nukissiorfiit

18. oktober 2024

Årsag til udfald i Ilulissat

23. oktober 2024

Vandets dag: Bliv klogere på Nukissiorfiits vandforsyning

20. marts 2024

Anlægsarbejde over sommeren i Qaqortoq og Nuuk til gavn for en bedre forsyning

26. juni 2024

Strømsvigt i Ilulissat er nu løst

15. oktober 2024

Når uheldet er ude!

14. februar 2024