Strømafbrydelse i Nuussuaq, Nuuk.

Opdatering kl. 16:00

Onsdag d. 1. oktober 2025 fra kl. 7:00 – 13 var der udfald i strømforsyningen i Nuussuaq, Nuuk. Årsagen var en kortslutning på et kabel i Nuussuaq.  

Udfaldet i strømforsyningen medførte, at Nukissiorfiits IT-forbindelse blev afbrudt, hvilket påvirkede mail- og telefonsystemer, hvorfor Kundeservice ikke kunne modtage opkald. Kl. ca. 10:30 blev internetforbindelsen genetableret, og kunder kunne igen kontakte Kundeservice. Mellem kl. 11 og 12 var det meste af Nuussuaq igen forsynet med strøm. 

Nogle borgere i Qinngorput oplevede også udfald i strømmen. Dette skyldes en mindre spændingsforstyrrelse pga. kortslutningen. Kl. 13 var hele Nuussuaq og de berørte husstande i Qinngorput igen forsynet med strøm. 

Opdatering kl. 13:15 d. 1. oktober 2025: Strømmen er nu genetableret i Nuussuaq.

Nukissiorfiit har lige nu ingen forbindelse grundet strømafbrydelse i Nuussuaq i Nuuk. Strømafbrydelsen påvirker hele Nukissiorfiits internetforbindelse - også på kysten. Det betyder, at vores callcenter ikke har mulighed for at besvare opkald eller mails.

Fejlen på strømafbrydelsen er blevet fundet og der arbejdes på at genetablere forbindelsen.

Lignende artikler

Prisblad nr. 37 erstattes af prisblad nr. 38

21. januar 2025

47 år i Grønlands energitjeneste

8. marts 2026

Hjælp os med at holde drikkevandet rent

23. februar 2026

Kogeanbefaling i Kangaatsiaq

28. juli 2025

Til Nukissalik- brugere

17. september 2025

Arbejdernes internationale kampdag – en hyldest til vores medarbejdere

1. maj 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Igaliku

14. maj 2025

Meddelelse til borgere i Qasigiannguit

6. februar 2025

Nukissiorfiits årsregnskab for 2024 er nu offentliggjort

6. juni 2025

Tjek din vandstikledning og undgå frostsprængninger  

19. marts 2026

EU-kommissær Dan Jørgensen på besøg hos Nukissiorfiit

26. september 2025

Opdatering om strømafbrydelse i Aasiaat

2. december 2025

Meddelelse til Nukissalik-kunder

8. januar 2025

Nukissiorfiit ansætter Pætur Jørðdal Niclasen som ny økonomidirektør

9. april 2025

Kom med din energi!

24. oktober 2025