Ammassivik får medvind

Nukissiorfiit opsatte i 2020 solceller og batteribank i Ammassivik til glæde for den grønne omstilling og til gavn for borgerne og ikke mindst for forsyningssikkerheden.

I 2023 har Nukissiorfiit arbejdet videre med en yderligere tilføjelse til anlægget, nemlig en SD Wind Energy 15 kW vindmølle. Nukissiorfiit er i disse dage i fuld gang med opsætning af vindmøllen og ser frem til at sætte den i drift denne sommer.

Distriktschef for Sydgrønland, Lars Hoffmeyer udtaler: Jeg glædes ved, at vi er begyndt at montere den nye vindmølle, som skal indgå i vores hybridanlæg i Ammassivik. Det er et projekt, som vil få stor betydning for vores drift af de nuværende dieselgeneratorer. Vi vil kunne slukke for generatorerne i flere dage hen over året, og dermed sparer vi driftstimer og forlænger levetiden på vores dieselgeneratorer

Nukissiorfiit forventer, at den nye vindmølle sammen med solceller og batteribank vil kunne opnå en årlig dieselbesparelse på 22.075 liter, hvilket svarer til en estimeret CO2-besparelse på 59 ton om året.

Energidirektør, Cicilie Senderovitz udtaler: Vores vedvarende energiprojekt i Ammassivik er et projekt, som vi er stolte af i Nukissiorfiit. Det er ikke et kæmpe grønt omstillingsprojekt som vores vandkraftprojekter. Men projektet i Ammassivik er et projekt, som er vigtigt - ikke bare for vores drift lokalt, men også for forståelsen for nødvendigheden af, at vi prioriterer grøn omstilling flere steder i Grønland. Der er mange fordele ved denne løsning. Batteribanken fungerer som vores backup, hvis vi fx skal renovere på dieselgeneratorerne, og vi vil i perioder kunne slukke helt for dem. Det er godt for klimaet, men det er også godt for den støjforurening, som dieselgeneratorer også genererer. Jeg ser frem til, at Ammassivik får medvind og glæde af mere grøn energi”.

Lignende artikler

Fokus på fællesskabet om energiressourcer i arktiske samfund

13. november 2024

Til kunder som ikke har modtaget deres faktura vedrørende januar

5. marts 2024

Elektrificeringen er i fuld gang

17. juni 2024

Så blev der trykket start!

13. marts 2024

Vidste du? – Nukissiorfiit kommer snart på E-boks

16. december 2024

Vandets dag: Bliv klogere på Nukissiorfiits vandforsyning

20. marts 2024

Forlængelse af renoveringen af taphus B611 i Ilulissat

6. september 2024

Går en grønnere vinter i møde

4. juli 2024

Vidste du? – Når du har restancegæld og tilmelder dig til Nukissiorfiit

27. november 2024

Når uheldet er ude!

14. februar 2024

Nukissiorfiit og Munck Gruppen går sammen om et grønnere Ilulissat

24. juli 2024

Vores vand er unikt, hjælp os med at passe på det

19. marts 2024

Vandkraften i Ilulissat når nye grønne højder

14. februar 2024

2023 blev vandkraftens år i Nukissiorfiit og i Grønland

23. juni 2024

Nyhed fra Nukissiorfiit - Kundeportal

25. april 2024