Nukissiorfiits årsregnskab for 2023 er nu offentliggjort

Nukissiorfiit ender med et underskud i 2023, men det er der gode forklaringer på blandt andet:

  • Nukissiorfiit har i 2023 reinvesteret i ekstraordinært mange anlæg primært i mindre bosteder, som ikke er rentable. Investeringerne er nødvendige for at sikre forsyningen også de mindre steder.
  • Nukissiorfiit har 1. januar 2023 overtaget forsyningspligten i Kangerlussuaq, Narsarsuaq og Qaarsut. Driftsomkostningerne de pågældende steder overstiger indtægterne, herunder driftstilskud. Desuden er der disse steder store renoveringsbehov.
  • Vandkraftsprojekterne i Utoqqarmiut Kangerluarsunnguat samt ved Aasiaat / Qasigiannguit har medført omkostninger for Nukissiorfiit i en længere årrække. Nukissiorfiit kompenseres ikke for omkostninger afholdt i perioden 2018 til 1. januar 2023.

Nukissiorfiit har løbende fokus på at udvikle organisationen og skabe en organisation i balance på alle væsentlige parametre. Derfor har Nukissiorfiit også i 2023 udarbejdet en langsigtet strategi: “Nukissiorfiit i balance 2030”, som blandt andet tager højde for det omfattende reinvesteringsbehov. Strategien centreres om kerneområderne:

  • Forsyningssikkerhed
  • Effektiv forsyning
  • Grøn omstilling
  • Organisationskultur og kompetencer

Det handler om at få skabt en strategi for Nukissiorfiit, som er bæredygtig, ikke kun på klimaområdet, men også driftsmæssigt, økonomisk og organisatorisk. Formålet er at sikre en effektiv forsyning, skabe balance mellem Nukissiorfiits indtægter og udgifter samt at have en sund organisationskultur.

Den grønne omstilling havde også et stort fokus i 2023, hvor Nukissiorfiit har arbejdet på at udbrede vedvarende løsninger både i byer og i mindre bosteder.

Læs hele årsrapporten her.

Lignende artikler

Ny varmepumpe i fokus i Qaqortoq

5. september 2024

Anmodning til kunderne om snerydning

3. december 2024

Vidste du? – Nukissiorfiit kommer snart på E-boks

16. december 2024

Arbejdernes internationale kampdag: Suulut er en stærk kapacitet både på og udenfor arbejdspladsen

1. maj 2024

Nukissiorfiit indgår grøn samarbejdsaftale med Betoncentralen

9. december 2024

Nyhed fra Nukissiorfiit - Kundeportal

25. april 2024

Vores vand er unikt, hjælp os med at passe på det

19. marts 2024

Nukissiorfiit har nu fundet årsagen til gårsdagens nedbrud i Nuuk

29. december 2024

Taphus 3, B611 i Ilulissat er nu klar til brug

26. november 2024

Når uheldet er ude!

14. februar 2024

Vidste du? - Hvis du flytter ind i et dødsbo

19. august 2024

Prisjusteringer på el, vand og varme

28. juni 2024

Anlægsarbejde over sommeren i Qaqortoq og Nuuk til gavn for en bedre forsyning

26. juni 2024

Meddelelse til Nukissalik-brugere

18. april 2024

Johan Danielsen er ansat som ny energidirektør

6. december 2024