Når god energi og vilje forenes opstår nye muligheder

Med fokus på kommende overskudsenergi i Nuuk, arbejder Nukissiorfiit løbende med forskellige tiltag og projekter, der skal klargøre Nukissiorfiit til at aftage kommende overskudsenergi i 2032, når udvidelsen af vandkraftværket i Utoqqarmiut Kangerluarsunnguat forventes færdigudbygget. Derfor var det en stor fornøjelse for Nukissiorfiit at byde Rock Flour Company velkommen på vores Hovedkontor i Nuuk i sidste uge.

Mulighed for fremtidigt samarbejde

Sammen drøftede parterne mulighederne for et fremtidigt samarbejde om udnyttelse af vedvarende vandkraftenergi og ”the magic mud”, det omtalte gletsjer-mel. Mulighederne skabes i tæt dialog, og derfor var det yderst interessant for Nukissiorfiit at høre om Rock Flour Companys planer om udvinding af gletsjer-mel på den både korte og lange bane.
Nukissiorfiit siger tak for besøget og ser frem til videre drøftelser med Rock Flour Company om et fremtidigt samarbejde.

Lignende artikler

Grøn strøm til den kommende lufthavn i Qaqortoq

24. september 2025

Kabel i fjorden i Nuuk

21. marts 2025

Opdatering om strømafbrydelse i Aasiaat

2. december 2025

Meddelelse til ejere af el- og hybridbiler i Nuuk

4. juli 2025

Glædelige nationaldag!

21. juni 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Tiniteqilaaq

14. november 2025

Nyt lyskryds ved Eqalugalinnguit

6. august 2025

Fremføring af fjernvarmeledninger ved kussangasoq i Sisimiut

18. juni 2025

Opdater dine kontaktoplysninger hos Nukissiorfiit

24. januar 2025

Sammen om udrulning af fjernvarme i Nuuk

18. august 2025

Kogeanbefaling for drikkevand i Narsarsuaq

17. juni 2025

Meddelelse om lukkedag

11. december 2025

Kogeanbefaling for drikkevand i Igaliku

13. februar 2025

Sol over Sydgrønland vil give endnu mere grøn energi

13. juni 2025

Kogeanbefaling for drikkevand i Narsaq

2. september 2025