Nukissiorfiits nye telefonsystem udnytter ventetiden

Der er kommet nye autosvar på telefonsvareren, når kunder ringer til Nukissiorfiits Kundeservice. Det betyder at ventetiden til at komme til at tale med en medarbejder udnyttes, så der indsamles mest mulig information om kundens henvendelse i venteperioden. Dermed er vores medarbejdere bedre klædt på til at hjælpe kunden, når personen kommer i røret.

Først skal kunden tage stilling til, hvilket sprog henvendelsen skal foregå på. Der trykkes 1 for dansk, og ellers skal man vente, hvis samtalen skal være på grønlandsk. Derefter skal man lytte efter autosvarene, og trykke på det nummer, som ens henvendelse drejer sig om. Det kan bl.a. være PBS-ansøgning, faktura, kvittering, til- eller afmelding, hvis dit hus er lukket for strøm, hvis du har modtaget en rykkermeddelelse eller dokumentation for ingen restancer.

Autosvarene på telefonsvaren vejleder også om, hvordan man kan benytte selvbetjeningen til en lang række ting gennem kundeportal.nukissiorfiit.gl. Her kan man selv til-og afmelde sig, følge ens forbrug, tilmelde sig PBS og meget mere. Nukissiorfiits Kundeportal er gratis at benytte.
Der kan til gengæld være gebyr ved betjening via Kundeservice ved gældende prisblad, f.eks. koster udskrift af ekstra kopi af faktura 30 kr. og tilmelding pr. måler koster 200 kr.

Autosvarene på telefonsvareren fortæller også, hvis Kundeservice har brug for en skriftlig henvendelse i form af mail for at kunne vejlede kunden. Det gælder f.eks. hvis der er lukket for strøm på en adresse, da Nukissiorfiit skal have dokumentation for betalt restance inden adressen genåbnes.

Det nye telefonsystem er hjælpsomt for både kunder og medarbejdere i Kundeservice. Det giver kunderne mere information og guider til brug af kundeportal.nukissiorfiit.gl. Samtidig er det nyttigt for vores medarbejder i Call Center at have et overblik over kundens henvendelse, inden de kommer i røret, da de dermed bedre kan hjælpe kunden.

Lignende artikler

Meddelelse til PBS-kunder

30. januar 2025

Meddelelse til Nukissalik-kunder

8. januar 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Tiniteqilaaq

14. november 2025

Gadelys – vi har brug for jeres hjælp! 

12. marts 2026

Olieudslip i bygden Nuussuaq nord for Upernavik

18. juli 2025

Sammen om udrulning af fjernvarme i Nuuk

18. august 2025

Grøn energi på den hvide ø

11. maj 2023

Ophævelse af kogeanbefaling i Ikerasak

28. marts 2023

Til Nukissalik-brugere

9. oktober 2025

Nukissiorfiit opfylder din drøm

23. marts 2023

Prisjusteringer på el og vand

12. december 2025

Nukissiorfiit som case for handelsskoleelever

7. november 2023

Hvad er erfaringerne med sol – og vindenergi i Grønland?

20. oktober 2025

Sammen om den grønne omstilling

19. september 2023

Prisjusteringer af varmetariffen fra d. 1. juli 2025

20. juni 2025