Når god energi og vilje forenes opstår nye muligheder

Med fokus på kommende overskudsenergi i Nuuk, arbejder Nukissiorfiit løbende med forskellige tiltag og projekter, der skal klargøre Nukissiorfiit til at aftage kommende overskudsenergi i 2032, når udvidelsen af vandkraftværket i Utoqqarmiut Kangerluarsunnguat forventes færdigudbygget. Derfor var det en stor fornøjelse for Nukissiorfiit at byde Rock Flour Company velkommen på vores Hovedkontor i Nuuk i sidste uge.

Mulighed for fremtidigt samarbejde

Sammen drøftede parterne mulighederne for et fremtidigt samarbejde om udnyttelse af vedvarende vandkraftenergi og ”the magic mud”, det omtalte gletsjer-mel. Mulighederne skabes i tæt dialog, og derfor var det yderst interessant for Nukissiorfiit at høre om Rock Flour Companys planer om udvinding af gletsjer-mel på den både korte og lange bane.
Nukissiorfiit siger tak for besøget og ser frem til videre drøftelser med Rock Flour Company om et fremtidigt samarbejde.

Lignende artikler

EU-kommissær Dan Jørgensen på besøg hos Nukissiorfiit

26. september 2025

Nukissiorfiit ansætter Pætur Jørðdal Niclasen som ny økonomidirektør

9. april 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Igaliku

14. maj 2025

Der var fuld fart på elektrificering i Nuuk i 2024

20. februar 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Kangaatsiaq

23. september 2026

Gadebelysning i Nuuk

13. oktober 2025

Hvad er erfaringerne med sol – og vindenergi i Grønland?

20. oktober 2025

Meddelelse til PBS-kunder

30. januar 2025

Ilulissat slår rekord

11. januar 2023

Til Nukissalik-brugere

25. august 2025

Kogeanbefaling for drikkevand i Akunnaaq

11. august 2025

Til Nukissalik-brugere

19. november 2025

Sol over Sydgrønland vil give endnu mere grøn energi

13. juni 2025

Nukissiorfiit i Bruxelles

24. november 2025

Gadelys – vi har brug for jeres hjælp! 

12. marts 2026