Nukissiorfiit ansætter ny teknisk direktør

Filip Sivertsen, som har færøske rødder, er født og opvokset i Nuuk og er uddannet maskinmester. Med over 13 år i Nukissiorfiit, først som teamleder, derefter driftschef og de sidste tre år som distriktschef for Nuuk, kommer Filip med et særdeles godt kendskab til forsyningssektoren i Grønland og Nukissiorfiit. Filip har desuden en stærk teknisk baggrund, hvor han vil kunne supplere direktionen med vigtig teknisk indsigt. 

”Jeg er rigtig glad for, at vi i Nukissiorfiit har ansat Filip Sivertsen som teknisk direktør. Filip vil spille en betydelig rolle i arbejdet med at sikre en høj og effektiv forsyningssikkerhed til gavn for forbrugerne i Grønland. Desuden er Filip en meget behagelig og vellidt person, og jeg ser frem til nu at have ham som fast medlem i direktionen” udtaler Johan Danielsen, konstitueret energidirektør og økonomidirektør i Nukissiorfiit.

Nukissiorfiits direktion består nu af konstitueret energidirektør og økonomidirektør, Johan Danielsen, teknisk direktør, Filip Sivertsen, og stabsdirektør, Sandra Husted Rasmussen.

I forlængelse af denne ansættelse vil Nukissiorfiit sætte gang i rekruttering af en ny distriktschef til Nuuk.

Lignende artikler

Kogeanbefaling for drikkevand i Akunnaaq

11. august 2025

Nyt lyskryds ved Eqalugalinnguit

6. august 2025

Kogeanbefaling i Kangaatsiaq

28. juli 2025

Olieudslip i bygden Nuussuaq nord for Upernavik

18. juli 2025

Meddelelse til ejere af el- og hybridbiler i Nuuk

4. juli 2025

Glædelige nationaldag!

21. juni 2025

Prisjusteringer af varmetariffen fra d. 1. juli 2025

20. juni 2025

Fremføring af fjernvarmeledninger ved kussangasoq i Sisimiut

18. juni 2025

Kogeanbefaling for drikkevand i Narsarsuaq

17. juni 2025

Sol over Sydgrønland vil give endnu mere grøn energi

13. juni 2025

Nukissiorfiits årsregnskab for 2024 er nu offentliggjort

6. juni 2025

Betalinger via MobilePay er mislykkedes

2. juni 2025

Gravearbejde fra koblingsstationen i Qinngorput

26. maj 2025

Orientering om olieudslip i Ittoqqortoormiit

21. maj 2025

Ophævelse af kogeanbefaling i Igaliku

14. maj 2025
1 2 3 7