Til Nukissalik-kunder

Vi vil gerne opfordre jer til at blive bekendt med, hvordan jeres elbiler oplader jeres bilbatteri. Nogle biler har en funktion, der automatisk ’låser’ bilen under opladning, indtil batteriet er fuldt opladet. Dette betyder, at bilen ikke kan frakobles opladeren, før opladningen er afsluttet.

Vi har bemærket, at nogle kunder har oplevet frustration over at bilen er blevet låst under opladning, og hvor Nukissiorfiits vagthavende har måttet træde til for at løse situationen.
Vi vil gerne præcisere, at dette ikke er en fejl på ladestanderne, eller noget Nukissiorfiit kan løse. Hvis I ønsker at afbryde opladningen, inden den er fuldført, skal I kontakte en autoriseret el-installatør og betale for denne service selv.

Vi håber, at denne information vil være til hjælp, og vi står til rådighed for yderligere spørgsmål eller hjælp vedrøre vores opladere.

Lignende artikler

Når uheldet er ude!

14. februar 2024

Går en grønnere vinter i møde

4. juli 2024

Ammassivik får medvind

8. maj 2024

Prisjusteringer på el, vand og varme

28. juni 2024

Renovering af taphus i Ilulissat over sommeren

19. juli 2024

Givende besøg fra Nunavut

10. september 2024

I praktik hos Nukissiorfiit

18. oktober 2024

Nyhed fra Nukissiorfiit - Kundeportal

25. april 2024

Vandets dag: Bliv klogere på Nukissiorfiits vandforsyning

20. marts 2024

Orientering til vores kunder som betaler via PBS

30. august 2024

Forlængelse af renoveringen af taphus B611 i Ilulissat

6. september 2024

2023 blev vandkraftens år i Nukissiorfiit og i Grønland

23. juni 2024

Johan Danielsen er ansat som ny energidirektør

6. december 2024

Anlægsarbejde over sommeren i Qaqortoq og Nuuk til gavn for en bedre forsyning

26. juni 2024

Prisjusteringer fra d. 1. januar 2025

23. december 2024