Vores vand er unikt, hjælp os med at passe på det

På fredag, d. 22. marts, er det vandets dag, som er en FN-temadag, der fokuserer på rent drikkevand. Som forsyningsvirksomhed forsyner vi i Nukissiorfiit landets borgere med rent drikkevand, og vi tager derfor forskud på markeringen af vandets dag allerede nu, da vi gerne vil gøre opmærksom på vores lands unikke drikkevand.

I Grønland har vi noget af verdens fineste og reneste vand. For at bevare kvaliteten af vores drikkevandsressourcer er det afgørende, at vi sammen tager ansvar for at beskytte drikkevandet mod forurening, affaldsudslyngning, kemikalieudslip og ubehandlet spildevand.

Derfor er der restriktioner for, hvilke aktiviteter der må foregå i de omkringliggende områder eller vandspærrezoner, hvor vandet ledes ned til drikkevandsressourcen. I videoen herunder kan du blive klogere på, hvad en vandspærrezone er, og hvilke regler, der gør sig gældende inden for zonerne. Ved at følge reglerne kan vi sammen passe på vores unikke drikkevand, og sikre, at vi, og fremtidige generationer har adgang til rent drikkevand mange år ud i fremtiden.

For mere information om vandspærrezonerne mm. se her.

Lignende artikler

Vidste du? - Hvis du flytter ind i et dødsbo

19. august 2024

Til Nukissalik-kunder

22. marts 2024

Fokus på fællesskabet om energiressourcer i arktiske samfund

13. november 2024

Vidste du? – Konsekvenserne af manglende tilmelding til Nukissiorfiit

13. november 2024

Vær opmærksom på falske mails

17. juli 2024

Forlængelse af renoveringen af taphus B611 i Ilulissat

6. september 2024

Nukissiorfiit fejrer 75 år med offentlig energiforsyning i Grønland

29. oktober 2024

Energien kommer indefra

12. juni 2024

Tak for i år!

18. december 2024

Nukissiorfiit og Munck Gruppen går sammen om et grønnere Ilulissat

24. juli 2024

Anmodning til kunderne om snerydning

3. december 2024

Forsyningsnedbrud i Aasiaat

19. september 2024

Går en grønnere vinter i møde

4. juli 2024

Anlægsarbejde over sommeren i Qaqortoq og Nuuk til gavn for en bedre forsyning

26. juni 2024

Meddelelse til Nukissalik brugere

14. oktober 2024