
Nu har vi genindkoblet forsyning i Aasiaat.
Grund til vi fik Black out er Fejl i mist detektor i MG5. det er noget med brændsel oliesystem at gøre.
Så lige nu køre MG7 og Nødgenerator 4 og 5. mens vi prøvede rep. Lige så snart MG5 at kunne køre slukke vi det nødgeneratorerne igen og forsyner normalt igen.
Vi håber det blive i dag.
Grundet uheld i dag, onsdag den 28. januar, vil der forekomme afbrydelse i forsyningen af strøm, i dette område: Hele af byen
Nukissiorfiit arbejder på at finde fejlen
Grundet planlagt arbejde vil der mandag den 26. januar være afbrydelser i forsyningen af strøm. Afbrydelsen gælder i tidsrummet, fra klokken: 22:00 til 22:30. I dette område.: TUSASS, Sipisaq Avannarleq og Aqqusinersuaq

Grønland er unikt, både i størrelse og i sin storslåede natur. Som ansat i Nukissiorfiit bliver du en del af et bredt fagligt fællesskab, der strækker sig over hele Grønland.
Vi arbejder lokalt med forsyning og er med til at binde Grønland sammen. Vores arbejde med at forsyne landet med energi er varieret og til tider udfordrende. Som en del af Nukissiorfiit tager du del i en vigtig samfundsopgave, hvor du er med til at skabe en bæredygtig fremtid.