Begrænsning på sejlads i Ameralik-fjorden i august. Find mere information her.

Årsag til strømudfaldet i Ilulissat lørdag d. 20. juni 2026

22. juni 2026

Glædelig nationaldag!

21. juni 2026

Fejlagtigt faktura på 100 kr.

18. juni 2026

Forsinkelse på fakturaen for maj

16. juni 2026

Ændringer i adresseangivelser på faktura

12. juni 2026

Info til Nukissalik kunder

11. juni 2026

Meddelelse om ændring af bynummer til borger i Nuuk 

8. juni 2026

Thorbjørn Hansen er ny Teamleder for bygderne i Upernavik 

4. juni 2026

Begrænsning af sejlads i Ameralik-fjorden i august

4. juni 2026

Begrænset adgang til Kundeportalen

2. juni 2026

Adgangsbegrænsning ved Buksefjorden

1. juni 2026

Til brugere af Nukissalik

28. maj 2026

Opdatere dine kontaktoplysninger

26. maj 2026

Gode dage til Future Greenland 

22. maj 2026

Nukissiorfiit ender med et årsresultat på -32,7 mio. kroner i 2025

21. maj 2026
1 2 3 12

Driftsforstyrrelser

Aktuelle
Planlagte
Afsluttede

𝐌𝐞𝐝𝐝𝐞𝐥𝐞𝐥𝐬𝐞 𝐭𝐢𝐥 𝐛𝐨𝐫𝐠𝐞𝐫𝐧𝐞 𝐢 𝐔𝐮𝐦𝐦𝐚𝐧𝐧𝐚𝐪

22. juni 2026 kl. 11:00

Opdatering d. 23. juni kl. 21:30

Arbejdet med at genoprette den fulde elforsyning fortsætter

Arbejdet i Uummannaq skrider planmæssigt frem. Medarbejderne har nu fået tre containerelværker på plads og er i gang med at tilslutte det første anlæg. Der forventes desuden at ankomme ekstra mandskab inden længe, som skal bistå med opstart og idriftsættelse af de øvrige anlæg, så elforsyningen gradvist kan styrkes og stabiliseres.

Der kan fortsat forekomme kortvarige og lokale afbrydelser i forbindelse med tilslutnings- og testarbejdet. Vi takker borgerne for deres tålmodighed og forståelse.


Opdatering d. 23. juni kl. 19:30

Skibet med udstyr er nu ankommet til Uummannaq. Nukissiorfiits medarbejdere er straks gået i gang med at losse udstyret og forberede de nødvendige reparationer. Næste skridt er at få udstyret installeret og tilkoblet, så arbejdet med gradvist at genoprette elforsyningen til resten af byen kan påbegyndes.

I forbindelse med reparations- og tilkoblingsarbejdet kan der forekomme kortvarige og lokale afbrydelser i elforsyningen. Dette er nødvendigt for at kunne gennemføre arbejdet sikkert og så hurtigt som muligt.

Vi takker især borgerne i Uummannaq for deres forståelse og tålmodighed. Vores medarbejdere arbejder døgnet rundt for at genoprette den fulde elforsyning til byen hurtigst muligt. Nukissiorfiit opfordrer samtidig borgerne til at begrænse deres elforbrug mest muligt, mens arbejdet foregår. Undgå gerne brug af særligt strømkrævende apparater som el-radiatorer, tørretumblere, opvaskemaskiner og andet udstyr med højt energiforbrug, medmindre det er nødvendigt. Dette vil bidrage til at sikre en mere stabil forsyning, mens arbejdet med at genoprette elforsyningen fortsætter.

Nukissiorfiit vil fortsat opdatere hjemmesiden og vores Facebook, indtil forsyningen igen er genetableret i hele byen.

 

 

Meddelelse til borgerne i Uummannaq

Opdatering d. 23. juni kl. 08:35

Der er fortsat elforsyning til cirka en tredjedel af Uummannaq, herunder de vigtigste samfundskritiske funktioner.

Skibet med udstyr afgik fra Ilulissat i nat og forventes at ankomme til Uummannaq i løbet af aftenen. Der er samtidig sendt ekstra mandskab afsted for at bistå arbejdet.

Nukissiorfiits medarbejdere i Uummannaq er i fuld gang med forberedelserne, så de er klar til at modtage udstyret og igangsætte arbejdet straks ved ankomst. Når tilkoblingsarbejdet går i gang, kan der forekomme kortvarige og lokale afbrydelser i elforsyningen. Dette kan være nødvendigt for at gennemføre arbejdet sikkert og så hurtigt som muligt.

Nukissiorfiit vil gerne rette en stor tak til alle, der har bidraget og støttet indsatsen i den udfordrende situation. Tak til vores medarbejdere, borgere, Politiet, Brandvæsenet, kommunen i Uummannaq, Royal Arctic Line og Air Greenland for den store hjælp og det gode samarbejde.

Vi håber på fortsat forståelse og tålmodighed fra borgerne i Uummannaq. Vores medarbejdere arbejder målrettet og så hurtigt som muligt for at genoprette den fulde forsyning til byen.

Nukissiorfiit forventer at komme med en ny statusopdatering i aften.

Meddelelse ud til borgerne om status på Nukissiorfiit´s strøm forsyning i Uummannaq
Borgerne i Uummannaq kan i det næste døgns tid forvente at Nukissiorfiit forsyner ca. 1/3 af Uummannaq byen og har prioriteret de vigtigste samfundskritiske steder.
Dette vil være situationen indtil der kommer et skib med flere generatorer, der skal forstærke nødelværkets strømforsyning.
Skibet ankommer efter planen i morgen aften, og derefter vil det tage nogle timer at tilslutte de nye generatorer.

Byens borgere som ikke har strøm må derfor vente til omkring midnat i morgen.
Et godt råd er at holde frysere og køleskabe lukket så meget så muligt indtil man får strøm igen.
Nukissiorfiit beklager meget situationen og takker for jeres tålmodighed og forståelse.

Der kommer næste opdatering tirsdag 23. juni kl. 08:30

Følg opdateringer på Uuamnnaq sitauationen på vores hjemmeside: Forside - Nukissiorfiit

Følg udviklingen på vores hjemmeside: Forside - Nukissiorfiit

Og Facebookside.

 

Opdatering kl. 20:00

Nukissiorfiit´s strømforsyning i Uummannaq er nu delvist genetableret.
Det betyder at der nu er strøm igen på vandværket, i Pilersuisoq og idrætshallen.
Nukissiorfiit fortsætter arbejdet for at genetablere strømforsyningen fra nødelværket til resten af Uummannaq.

 

Opdatering kl. 17:20 

Nukissiorfiit er i gang med få forsyningen genetableret i Uummannaq, men kan ikke give et tidsestimat for, hvornår forsyningen er tilbage.  

Vi kommer med en status senere i aften.  

Opdatering kl. 15:30  

Branden ved Uummannaqs nødelværk er under kontrol, og er ved at være slukket. Nukissiorfiit arbejder på at få nødelværket startet op samt at kunne starte nødgeneratoren i byen, så vandforsyningen også kan blive genetableret.  

Næste opdatering kommer kl. 17:00. 

Opdatering kl. 14:15: Brand ved elværket i Uummannaq  

Der er forsat ikke strøm i Uummannaq. Nukissiorfiit arbejder fortsat på at få forsyningen genetableret. Der bliver sendt ekstra mandskab og nødkapacitet i form af nødgeneratorer til Uummannaq fra Aasiaat og Ilulissat, som forventes at ankomme d. 23. Juni sent om aftenen.  

Næste opdatering kommer kl. 15:30. 

Opdatering kl. 13:15: 

Der er mandag d. 22. juni strømafbrydelse i Uummannaq, da der er brand ved elværket i byen. Det har medført en del røgudviklingen.
Ingen personer er kommet til skade, og Nukissiorfiit arbejder sammen med beredskabet om situationen. Vi vil komme med en ny opdatering kl. 14.15.  

Kl. 12:00

På nuværende tidspunkt, mandag den 22. juni, er der afbrydelse i forsyningen af strøm.
Nukissiorfiit kommer med en opdatering kl. 13.00.

𝗜𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻 𝘁𝗶𝗹 𝗯𝗼𝗿𝗴𝗲𝗿𝗻𝗲 𝗶 𝐍𝐚𝐫𝐬𝐚𝐪.

23. juni 2026 kl. 09:00 - 23. juni 2026 kl. 16:00

Grundet planlagt arbejde vil der tirsdag 23 juni være afbrydelser i forsyningen af strøm.
I dette område: Narsaararmiit B-1258,1259,1260,1262,1263,1264,1265,1266,1267,1268
Afbrydelsen gælder i tidsrummet, fra klokken: 09.00 til 16.00

Meddelelse til borgerne i Aasiaat

24. juni 2026 kl. 08:00 - 24. juni 2026 kl. 16:00

Grundet planlagt arbejde vil der onsdag den 24. juni være afbrydelser i forsyningen af vand.
I dette område: Qaqqannguamut, Qaqqap Tunua, Aqqusinersuaq, Atuarfittaamut
Afbrydelsen gælder i tidsrummet, fra klokken: 08.00 til 16.00

Informatin til borgerne i Aasiaat

22. juni 2026 kl. 12:50 - 22. juni 2026 kl. 15:00

Grundet uheld er der mandag den 22. Juni afbrydelser i forsyningen af El.
I dette område: Aadarujuup Aqquserna
I dette tidsrum: 12:50 - 15:00
Nukissiorfiit arbejder på at løse problemet hurtigst muligt

Information til borgerne i Sisimiut

22. juni 2026 kl. 08:00 - 22. juni 2026 kl. 23:59

Grundet uheld er der Mandag den 22. Juni afbrydelser i forsyningen af varme.
I dette område: Taseralik, Kanaartaq meeqqerivik, fritidshjem Sikkersoq, Paamaap kuua tamarmi, aqqartarfik blok 5, aamma 6 og Nalunnguarfiup atuarfia.
Nukissiorfiit arbejder stadig på at løse problemet hurtigst muligt

Information til borgere i Ilulissat

20. juni 2026 kl. 10:00 - 20. juni 2026 kl. 12:00
Opdatering 22. juni kl. 11:40

Årsagen til afbrydelsen af strømforsyningen til hele Ilulissat byen lørdag d. 20. juni 2026 var et stenskred ved Paakitsoq vandkraftværket, som forsyner Ilulissat med strøm.

Stenskredet havde ramt og ødelagt et højspændingskabel som forsyner et mindre anlæg og det forårsagede strømudfaldet i Ilulissat.

Samtidig er nødgeneratoren i Paakitsoq vandkraftværket også blevet beskadiget pga. overbelastning efter stenskredet havde ødelagt højspændingskablet. Nødgeneratoren i Paakitsoq skal være i drift, for at kunne starte Paakitsoq vandkraftværket.

Reservedele til nødgeneratoren i Paakitsoq er nu på vej Ilulissat og forventes at ankomme mandag d. 22. juni kl. 14:20, hvor de og montører vil blive transporteret hurtigst muligt videre til Paakitsoq samme dag.

Anlæg som turbiner og transmission(master) er alle i orden.

Nukissiorfiit vil komme med en opdatering på processen, når vi ved mere om arbejdet i Paakitsoq.

Opdatering kl. 15:30
Nødelværket i Ilulissat fortsætter strømforsyningen af Ilulissat byen indtil afbrydelsen af strømforsyningen fra vandkraftværket er genetableret.
Nukissiorfiit undersøger stadig årsagen til udfaldet.
Det betyder at afbrydelig elvarme er foreløbig slukket indtil forsyningen fra vandkraftværket er genetableret. Hold derfor øje med om I har olie på jeres oliefyr, da det er herigennem I får varme.
Næste opdatering sker, når vi ved mere fra undersøgelsen.
-----
𝗢𝗽𝗱𝗮𝘁𝗲𝗿𝗶𝗻𝗴 𝗸𝗹. 𝟭𝟰:𝟮𝟱
Strømforsyningen til hele Ilulissat byen er genetableret nu og forsyningen kører på nødelværket.
Nukissiorfiit er i gang med at undersøge årsagen til udfaldet, og elforsyningen fra nødelværket fortsætter ind til fejlen er udbedret.
Det betyder at afbrydelig elvarme er foreløbig slukket indtil forsyningen fra vandkraftværket er genetableret. Hold derfor øje med om I har olie på jeres oliefyr, da det er herigennem I får varme.
Næste opdatering kommer kl. 15:30
------
𝗢𝗽𝗱𝗮𝘁𝗲𝗿𝗶𝗻𝗴 𝗸𝗹. 𝟭𝟬:𝟬𝟬
Nu del af byen er nu genindkoblet, Nukissiorfiit arbejder fortsat intensivt på at løse problemet og sikre stabil forsyning hurtigst muligt.
-------
𝗜𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗸𝗹. 𝟬𝟴:𝟬𝟬
Grundet uheld er der lørdag den 20. Juni afbrydelser i forsyningen af El.
I dette område:hele byen
Nukissiorfiit arbejder stadig på at løse problemet hurtigst muligt

Bliv en del af Nukissiorfiit - en unik arbejdsplads

Grønland er unikt, både i størrelse og i sin storslåede natur. Som ansat i Nukissiorfiit bliver du en del af et bredt fagligt fællesskab, der strækker sig over hele Grønland.

Vi arbejder lokalt med forsyning og er med til at binde Grønland sammen. Vores arbejde med at forsyne landet med energi er varieret og til tider udfordrende. Som en del af Nukissiorfiit tager du del i en vigtig samfundsopgave, hvor du er med til at skabe en bæredygtig fremtid. 

Jobportal